Bilgi Bankası
Gesa Web Solutions > Teknik Destek Servisi > Bilgi Bankası

Yardım ara:


Android uygulamalar için zorunlu olan derecelendirme ile ilgili bilmeniz gerekenler

Çözüm

Android uygulamaların kullanıcılarıyla buluştuğu Google Play, kullanıcıların uygulama indirme ve satın alma sürecinde karar vermelerini kolaylaştırabilmek için yeni derecelendirme sistemini duyurdu. Derecelendirmesi yapılmayan uygulamalar, “derecelendirilmemiş” olarak tanımlanacak. Bu da uygulamanın belli ülkelerde Google Play’de yer almamasına neden olabilir. Hatta Google, kullanıcıları derecelendirilmemiş uygulamaların silinebileceği konusunda da uyarıyor.

Puanlamayı, Google Play Geliştirici Konsolu üzerinden bir kaç basit soruya cevap vererek kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler…

Android uygulamanız uygulamanıza dair sorulara vereceğiniz yanıtlar sonucunda derecelendiriyor. Bu yeni derecelendirme sisteminin kuralların The International Age Rating Coalition (IARC) tarafından belirlenmiş durumda ve uygulamaların dereceleri indirildikleri bölgeye göre farklılık gösterebiliyor.

Google Play’deki bu yeni uygulamaya göre siz de uygulamanızı puanlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

– Google hesabınızdan Google Play Geliştirici Konsoluna giriş yapın
– Uygulamayı seçin
– Soldaki menüden ‘içerik derecelendirilmesini’ tıklayın
– Anketle ilgili bilgileri inceleyin ve e-posta adresinizi yazın. E-posta adresinizi IARC ile yazışmalarda kullanılacak.
– ‘Devam’ı tıklayın.
– Kategori seçin
– Anketi doldurun
– Değiştirmek istediğiniz yerler olursa ‘Düzenle’ seçeneğini tıklayarak değiştirebilirsiniz. Eğer anketi doldurmaya başladıktan sonra ara verip tekrar devam etmek isterseniz, taslak olarak kaydedebilirsiniz. Her uygulama için aynı anda sadece bir taslak anket oluşturulabilir.
– ‘Uygulamayı puanla’ seçeneğine tıklayın.
– Daha sonra ‘puanlamayı uygulamaya ekle’ seçeneğine tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Sistemde değerlendirme, verdiğiniz cevaplara göre gerçekleştiriliyor. Eğer derecelendirme hakkında emin değilseniz, IARC ile iletişime geçerek sorularınızı ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Puanlaması yapılamayan uygulamaların Google Play tarafından bloke edilebileceğini veya tamamen silinebileceğini unutmayın. Bu yüzden de bir an önce uygulamanızın puanlamasını yapmanız büyük önem taşıyor.

 
 
 
Bu içerik sorununuzu çözmenizde yardımcı oldu mu? evet / hayır
İçerik Detayları
İçerik Numarası: 3
Kategori: Knowledgebase
Verilen Puan (Oylar): Henüz hiçbir puan verilmedi. (0)

 
« Geri Dön

 
Powered by Help Desk Software HESK, brought to you by SysAid